Om du fortfarande undrar vad Sociala medier är för nåt och om du fortfarande tror att det är en övergående trend, se detta klipp från - YouTube - och nå insikt:
Brené Brown har skrivit boken " Trotsa vildmarken - om att finna tillhörighet och mod i en polariserad värld". Om man som jag gillar personlig utveckling och att reflektera kring hur man kan "trimma" sina emotionella förmågor, så är denna bok lärorik. Brené blev känd 2010 när hon höll ett uppskattat TED-talk om sårbarhet. Sedan dess har hon varit inblandad i forskning kring ämnen som sårbarhet, mod, empati och skam. Läs mina tidigare blogginlägg kopplat till henne om " styrkan i sårbarhet " och om " skuld och empati ". Från bokens baksida kan man läsa: " Trotsa vildmarken handlar om hur man navigerar genom den här röriga och polariserade världen av olika sidor, fiender, terrorism, hat och hot, Lösningen är att förbli passionerat sann mot sig själv men samtidigt sin övertygelse och hålla fast vid kärlek, medkänsla och empati; att leva ett liv som är sant, modigt, och viktigast - ditt. " Boken kan exformativt summeras så här: Fri blir
Lite förändring - kan det vara något? Vissa säger lite skämtsamt: Om du inte utvecklas så avvecklas du! Visst... men hur ska förändringen gå till? Ska vi göra en enkel plan utifrån Kotter ´s snygga 8-stegsraket - blir det bra? Kanske... eller så använder du dig av Förändringens fyra rum ( Fyrarummaren ) för att förstå i vilket psykologiskt tillstånd du och teamet befinner sig just nu. [bild från Jan Höglunds blogg] Nedan bild (från Skolutveckling i Mölndal) beskriver rätt snyggt vilka de olika "rummen" är utifrån hur man känner det samt vilka behov man har. Om man börjar med Nöjdhetsrummet så är det ett rum där livet är bra - man är nöjd och kan njuta av livet. När man blir Liknöjd (lite för nöjd), så går man in i Självcensurrummet där man är uttråkad, kritisk och mer negativ. Där kan man efter ett tag nå Insikt om att allt inte är som det ska och då hamna i Förvirringsrummet . Det är ett kaotiskt rum fyllt av frustration och ifrågasättande. När du fått stöd at
Jag har gått ett tag och lurat på termen assertiv kommunikation . Jag hörde denna term för många år sedan - troligen i samband med någon UGL-utbildning och kopplat till kommunikation i de olika faserna enligt FIRO -teorin (se bild från mittledarskap.se), men jag tycker inte internet fullt ut kan klargöra exakt hur denna teori ser ut. Grunden handlar om att man som "vuxna" individer kommunicerar på ett moget sätt, vilket kännetecknas av ett ömsesidigt utbyte av känslor . Om man som individ inte känner sig trygg i en grupp så är det vanligt att man kommunicerar med en passiv aggressivitet ( jämför med hur små barn kommunicerar ) , dvs man håller inne sina känslor och anpassar sig till vad omgivningen tycker. När man börjar känna sig lite mer trygg i gruppen så är det vanligt att man kommunicerar med en öppen aggressivitet ( jämför med hur en tonåring kommunicerar), vilket betyder att man aktivt visar sitt oberoende, säger ifrån vad man tycker och tydligt visar sina känslor.
Kommentarer
Skicka en kommentar